Metoda ExpressTest wykorzystuje elektryczną przewodność skóry, która zmienia się podczas choroby organów wewnętrznych. ExpressTest nazywany jest też biodiagnostyką skaningowa / segmentarną. Metoda ta wykorzystuje pewien fakt leżący u podstaw funkcji życiowych wszystkich zwierząt oraz człowieka - zasadę segmentarnej budowy. Segmenty skóry powiązane są z narządami wewnętrznymi, nerwami przez wegetatywny układ nerwowy, co stało się podstawą ich porównania. Nazywamy je strefami Zacharina-Heada (Zacharin był rosyjskim lekarzem internistą żyjącym w latach 1829-1897, a dr H. Head to angielski neurolog żyjący w latach 1861-1940).
Metoda pozwala określić stan czynnościowy organizmu jako całości i jego części (podstawowych układów czynnościowych), który reprezentuje zmiany czynnościowe i odchylenia od normy w procesie samoregulacji:
- stan układu pokarmowego (wątroby, woreczka żółciowego, dysfunkcji trzustki, żołądka, jelit),
- stan układu oddechowego (jama nosowo-gardłowa, tchawica, płuca),
- stan układu moczowo-płciowego (nerki, moczowody, pęcherz moczowy, cewka moczowa, macica, jajniki),
- stan układu sercowo-naczyniowego (krążenie w tym mózgowe),
- stan układu endokrynnego (tarczyca, trzustka, nadnercza),
- stan układów immunologicznego i limfatycznego,
- stan układu oporowo-ruchowego (kręgosłup i stawy),
- rozpoznać zakłócenia w różnych organach, systemach organizmu;
- stan organów głowy,
- stan kręgosłupa.
Metoda ta pozwala ustalić procentowo stopień zmian patologicznych w narządzie lub w układzie.
Metoda pozwala szybko i wygodnie ocenić działanie preparatu lub jakiegoś innego obiektu, przedmiotu (ozdoba, odzież, żywność itd.).
Każdy segment dysponuje osobnymi zakończeniami nerwowymi - czuciowymi i ruchowymi, rozmieszczonymi na kształt dysku, kolejno w górnej części tułowia, w kończynach (wzdłuż nich), oraz w głowie.
Segmenty to również ograniczone obszary skóry - strefy, w których podczas chorób organów wewnętrznych często pojawia się odzwierciedlenie bólu, zmieniają się tam bowiem parametry przewodnictwa elektrycznego skóry, a także zmiany wrażliwości w postaci nadwrażliwości na temperaturę i ból.
Podstawą anatomiczno-fizjologiczną powstania takich stref jest segmentarna budowa aparatu rdzenia kręgowego posiadającego stałą anatomiczną łączność z określonymi obszarami skóry oraz narządami wewnętrznymi.
Przyrząd do biodiagnostyki funkcjonalnej w połączeniu z oprogramowaniem, pozwala w ciągu nawet 5 minut przeprowadzić test i ocenić:
- stan organizmu i jego układów przedstawiając wizualnie funkcje graficzne w czasie,
- dynamiczne działania bioterapeutyczne poprzez pomiary dokonywane podczas oraz pomiędzy seansami terapii,
- tworzyć bazy danych i dokonać analizy statystycznej,
- szybko i wygodnie działanie preparatu lub jakiegoś innego obiektu, przedmiotu itp.
Za pomocą EkspressTestu kontrolować można skuteczność działania dowolnej bioterapii.